Efektīva mācīšanās: kas tā ir un kāpēc tādu sākt praktizēt
29.10.2024
Foto: Freepik.com
Spēja mācīties, sasaistīt jauniegūto informāciju ar esošo pieredzi un prasme saskatīt kopsakarības ir nozīmīga ne tikai skolas gados, bet arī pieaugušo dzīvē. Turklāt, kā liecina pasaulē veikto pētījumu rezultāti – ir pierādīts, ka mācīšanās pieaugušā vecumā spēj uzlabot kognitīvās spējas – atmiņu, koncentrēšanos un domāšanas ātrumu. Raksta turpinājumā noskaidro, ko nozīmē efektīva mācīšanās, un kāpēc tā ir tik nozīmīga!
“Mācīties efektīvi” – kā tas ir?
Mūsu galvas smadzenes darbojas nepārtraukti, un to aktivitāte īpaši pieaug brīžos, kad mācāmies, nodarbojamies ar sportu, skatāmies filmas, spēlējam spēles un guļam. Jā, pat miega laikā smadzeņu darbības aktivitāte nemazinās.
Ir izpētīts un zinātniski pierādīts, ka pirmās stundas laikā spējam atcerēties aptuveni 50 % no jauniegūtās informācijas, bet pēc 24 stundām – tikai 30 %. Tieši tāpēc labāka rezultāta sasniegšanai ir jāpielieto noteiktas mācīšanās stratēģijas.
Efektīva mācīšanās ir ne tikai informācijas iegaumēšana, bet arī prasme to sasaistīt ar jau esošajām zināšanām un spēja pielietot dažādos kontekstos, tajā skaitā reālās dzīves situācijās, piemēram, savā darba ikdienā. Šādā veidā tiek attīstīta kritiskā domāšana un spēja rast kopsakarības.
Lai mācīšanās būtu pēc iespējas efektīvāka, tai jābūt mērķtiecīgai un pielāgotai katra cilvēka individuālajam mācīšanās stilam.
Kāpēc ieviest efektīvas mācīšanās principus?
Foto: Freepik.com
Efektīvas mācīšanās principu un metožu ieviešana savā ikdienā sniedz vairākas nozīmīgas priekšrocības:
- laika ietaupīšana: praktizējot efektīvu mācīšanos, spējam pilnvērtīgāk apgūt jaunas zināšanas un prasmes, jo mazāk laika jāvelta informācijas atkārtošanai;
- padziļinātas izpratnes gūšana: efektīva mācīšanās nodrošina jauniegūto zināšanu ilgāku saglabāšanos atmiņā;
- motivācijas paaugstināšana: jēgpilns un strukturēts mācīšanās process ir daudz patīkamāks un produktīvāks;
- efektīvāka mērķu sasniegšana: cilvēki, kuri savā dzīvē ir ieviesuši efektīvas mācīšanās stratēģijas, spēj labāk sasniegt izvirzītos mērķus.
Ieteikumi efektīvas mācīšanās praktizēšanai
- Definē skaidrus mērķus
Lai mācīšanās būtu pēc iespējas efektīvāka, svarīgi ir uzstādīt konkrētus un reāli sasniedzamus mērķus. Piemēram: “Apgūt jaunu programmēšanas valodu 3 mēnešu laikā”. Skaidri definēti mērķi motivē sekot līdzi progresam un rada gandarījumu par paveikto.
- Pielieto aktīvo mācīšanos
Aktīvā mācīšanās ietver ne tikai lasīšanu vai klausīšanos, bet arīdzan iegūto zināšanu praktisku pielietošanu, iesaistoties diskusijās, veicot dažādus uzdevumus, piedaloties simulācijās u. tml.
- Atkārto apgūto
Mēdz sacīt, ka “atkārtošana ir zināšanu māte”, un tā patiesi arī ir. Mācību vielas atkārtošana ir svarīga efektīvas mācīšanās komponente. Var pielietot, piemēram, sistemātiskās atkārtošanas tehniku, kas nozīmē informācijas atkārtošanu noteiktos intervālos.
- Pievērs uzmanību mācīšanās videi
Vide, kurā mācāmies, būtiski ietekmē mūsu koncentrēšanās spējas un produktivitāti. Ieteicams izvēlēties tādu telpu, kur nav dzirdami apkārtējie trokšņi vai kādi citi traucēkļi.
- Pielieto metakognitīvās stratēģijas
Metakognitīvās stratēģijas uzlabo mācīšanās efektivitāti, jo ir iespēja analizēt, kā tieši mācāmies. Regulāri izvērtējot savus sasniegumus un identificējot būtiskākos izaicinājumus, varam izstrādāt labākas mācīšanās stratēģijas.
- Mācību procesā izmanto mākslīgā intelekta rīkus
Mākslīgais intelekts (MI) var būt lielisks palīgs. Pieejamie rīki un risinājumi var gan atvieglot, gan uzlabot mācību procesu. Ar to palīdzību var, piemēram, izveidot personīgo mācību plānu, gūt izpratni par sarežģītiem terminiem un definīcijām, sagatavot interaktīvus uzdevumus un pat ģenerēt papildu mācību saturu.
- Atpūties, rūpējies par savu psihoemocionālo veselību un ievēro veselīgu uzturu
Mācīšanās var prasīt daudz laika un enerģijas, tāpēc atpūtas brīži ir īpaši svarīgi. Regulāra miega un atpūtas pauzes uzlabo koncentrēšanās spējas, kā arī mazina stresu.
Lai smadzenes spētu pilnvērtīgi funkcionēt, tiek izmantoti aptuveni 20 % no ķermeņa kopējās enerģijas. Tas nozīmē, ka viena piektdaļa no uzņemtā uztura tiek smadzeņu darbības nodrošināšanai. Rūpējies par savu labbūtību, ēdienkartē iekļaujot:
- treknās zivis;
- ogas;
- riekstus un sēklas;
- zaļos lapu dārzeņus;
- pilngraudu produktus;
- olas;
- tumšo šokolādi.
Fakti par cilvēka smadzenēm un atmiņas ietilpību
Foto: Freepik.com
Mūsu galvas smadzenes ir orgāns, kas spēj uztvert, apstrādāt un arī uzglabāt iespaidīgu informācijas apjomu. Tā, piemēram, šobrīd ietilpīgākajā datu nesējā jeb cietajā diskā iespējams uzglabāt 10 000 GB, kas, salīdzinot ar smadzeņu ietilpību, ir visai niecīgs apjoms.
Daži patiesi pārsteidzoši fakti*:
- Cilvēka smadzeņu atmiņas ietilpība ir 2,5 milj. GB.
- Vecuma posms, kad atmiņa ir vislabākā – no 20 līdz 30 gadiem.
- Vidējais domu skaits dienā – 70 000.
- Labāka atmiņa ir kreiļiem.
- 2021. gadā pasaulē bija tikai 61 cilvēks, kuram diagnosticēta hipertimēzija jeb izcila atmiņa. Tā ir neparasta spēja atcerēties katru niecīgāko detaļu.
Avots: https://www.crossrivertherapy.com/memory-capacity-of-human-brain.
Mācības pieaugušajiem: daudzveidīgā klāstā
Pie mums, BDA, ikvienam ir iespēja pilnveidot savas zināšanas un stiprināt digitālās prasmes, no vairāk nekā 250 dažādām mācībām izvēloties sev interesējošās. Mūsu piedāvājumā ir gan kursi datorlietotāju pamatprasmju apguvei, gan zināšanu pilnveidei programmēšanas, MI, kiberdrošības jomās un ne tikai! Turklāt šobrīd var pieteikties Atveseļošanas fonda līdzfinansējuma saņemšanai, pretendējot uz finansiāla atbalsta iegūšanu mācību vajadzībām no 50 līdz pat 70 % apmērā.
Vairāk informācijas ŠEIT.
Efektīva mācīšanās ir nozīmīga un pat nepieciešama jebkurā vecumā. Tomēr ne mazāk svarīgi ir izvēlēties kvalitatīvas, interesējošas un vērtīgas mācības. Investē savā izaugsmē un labklājībā, mācoties BDA!