Cilvēkprasmes digitālajā laikmetā: vai kritiski nepieciešamas

Foto: Freepik.com

Mūsu dzīve ir cieši saistīta ar digitālo pasauli un dažādu tehnoloģiju un ierīču izmantošanu, līdz ar to lielākā dienas daļa aizrit virtuālajā vidē: strādājot, mācoties, atpūšoties un izklaidējoties. Neapšaubāmi, digitalizācijas ietekmē ikdiena ir kļuvusi atvieglotāka, tomēr ierīces, lai arī cik daudzpusīgas, nespēj aizvietot sarunu un mijiedarbību ar īstu cilvēku. Tieši tāpēc cilvēkprasmēm ir un būs būtiska loma. Raksta turpinājumā noskaidro, kā šīs vērtīgās prasmes stiprināt!

Cilvēkprasmju esamība – nezūdoša vērtība

Foto: Freepik.com

Cilvēkprasmes kļūst par arvien nozīmīgāku faktoru, kas ietekmē kā profesionālo, tā personīgo dzīvi. Ir izpētīts, ka aptuveni 85 % no panākumiem darbā ir atkarīgi tieši no šo prasmju kopuma.

Tās ietver gan personiskās īpašības, gan sociālās prasmes, attīstot spēju komunicēt, sadarboties komandā, uzklausīt un pa īstam sadzirdēt otru, kā arī efektīvi sasniegt savus izvirzītos mērķus; 10 galvenās cilvēkprasmes ir:

  • komunikācija;
  • aktīvā klausīšanās;
  • darbs komandā;
  • konfliktu risināšana;
  • laika pārvaldība;
  • mērķu izvirzīšana;
  • līderība;
  • lēmumu pieņemšana;
  • emocionālā inteliģence;
  • pielāgošanās spēja.

Galvenie ieguvumi profesionālajā jomā

Cilvēkprasmju esamība ir īpaši būtiska darbavietā, veicinot efektīvu sadarbību, laika plānošanu, konfliktsituāciju risināšanu un komandas vadību.

  • Efektīvāka komunikācija: attīstītas komunikācijas prasmes ļauj izvairīties no pārpratumiem, skaidrāk paust savas domas un pārliecinošāk izteikt savu viedokli, kas ir īpaši svarīgi darba vidē.
  • Labāka konfliktu risināšana: cilvēki, kuri ir apveltīti ar augstu emocionālo inteliģenci, empātiju un attīstītu kritisko domāšanu, spēj risināt konfliktsituācijas daudz efektīvāk, nonākot pie racionāla risinājuma.
  • Augstāks produktivitāte līmenis: spēja efektīvi organizēt savu laiku un prioritizēt veicamos darbus nāk par labu ne tikai katra psihoemocionālajai labbūtībai, bet arī veicina visas komandas produktivitātes paaugstināšanos.
  • Cieņpilnu attiecību veidošana un uzturēšana: darbavieta ir vide, kur nākas sastrādāties ar dažādiem cilvēkiem, tāpēc profesionālu un cieņpilnu attiecību uzturēšana ir ļoti nozīmīga.
  • Prasme pielāgoties pārmaiņām: mēdz sacīt, ka vienīgā paliekošā vērtība mūsdienu pasaulē ir nepārtrauktas pārmaiņas. Cilvēki, kuri spēj tās pieņemt, jūtas daudz komfortablāk un apmierinātāk savā darbavietā.

Kādā nesen veiktā Jeilas Universitātes pētījumā tika atklāts, ka darbinieki, kuriem ir emocionāli inteliģenti vadītāji (apzinīgi un empātiski), jūtas laimīgāki, radošāki un inovatīvāki. Savukārt to darbinieku, kuru vadītāji tika raksturoti kā emocionāli mazinteliģentāki, galvenās sajūtas bija negatīvas.

Noderīgi ieteikumi cilvēkprasmju stiprināšanai

Foto: Freepik.com

Cilvēkprasmju stiprināšana ir komplicēts un visai izaicinošs process, kas nozīmē ilgtermiņa darbu ar sevi. Turklāt jāņem arī vērā tas, ka to rezultāts nav tik viennozīmīgi izmērāms kā tad, kad tiek apgūta kāda tehniska prasme. Piemēram, mācoties kādu no programmēšanas valodām, sasniedzamais rezultāts būtu pamatlīmeņa vai padziļinātu zināšanu apguve.

Cilvēkprasmju gadījumā tas ir sarežģītāk izmērāms un šīs prasmes jāturpina pilnveidot, attīstīt un saglabāt visas dzīves garumā. Taču tas nebūt nenozīmē, ka nevajadzētu ieguldīt to stiprināšanā un labā ziņa – tās iespējams pilnveidot ikvienam, neatkarīgi no vecuma, ieņemamā amata, piederības sociālai grupai un citiem faktoriem, jābūt tikai patiesai vēlmei un motivācijai to darīt.

  • Praktizē aktīvo klausīšanos. Tā ir iespēja kļūt klātesošam sarunā, tādēļ uzmanīgi klausies sarunu biedrā, nekautrējies uzdot papildu jautājumus un nepārtrauc otru cilvēku brīdī, kad viņš runā.
  • Vaicā pēc atgriezeniskās saites. Atgriezeniskā saite ir lielisks veids, kā noskaidrot savu sniegumu – kas izdodas labi, bet pie kā būtu vēl jāpiestrādā. Pierādīts, ka konstruktīvas atgriezeniskās saites sniegšana uzlabo darbinieku motivāciju, efektivitāti un iesaisti organizācijas procesos.
  • Attīsti emocionālo inteliģenci. Savu emociju atpazīšana, pieņemšana un kontrolēšana ir vitāli nepieciešamas psihoemocionālajai veselībai, bet vienlaikus arī tāpēc, lai labāk spētu izprast līdzcilvēkus – veiksmīgākai saziņai.

Iespējas cilvēkprasmju stiprināšanai

Cilvēkprasmju pilnveidei mūsdienās ir ļoti daudz dažādu veidu un iespēju. Par visefektīvākajām tiek uzskatītas tādas metodes, kurās cilvēkam ir praktiski jāiesaistās un jādalās savā pieredzē. Ja vienkārši tiek piedāvāts noklausīties prezentāciju vai noskatīties video, skaidrs, ka nav īsti reālu iespēju praktizēt cilvēkprasmes.

Koučings un mentoringa programmas

Koučings nereti tiek paredzēts tikai augstākā līmeņa vadībai izmaksu dēļ, taču būtībā tas ir vajadzīgs ikvienam darbiniekam. Koučinga programmu pievienotā vērtība ir iespēja cilvēkam pašam sākt izzināt sevi, izprotot savu lomu un uzdevumus organizācijā, kā arī tuvākā vai tālākā nākotnē īstenojamos mērķus. CNBC/SurveyMonkey veiktās aptaujas rezultāti liecina, ka 9 no 10 darbiniekiem, kuriem ir mentors, ir apmierinātāki ar savu darbu.

Interaktīvas darbnīcas

Interaktīvas, pasniedzēja vadītas darbnīcas ir vienas no efektīvākajām attiecībā uz cilvēkprasmju, piemēram, emocionālās inteliģences, stiprināšanu. To ietvaros tiek risinātas reālas situācijas, sniedzot iespēju mācību dalībniekiem saņemt tūlītēju atgriezenisko saiti par savu rīcību.

Mācību efektivitātes novērtēšana

Tāpat kā jebkuras citas mācības, arī cilvēkprasmju apguve ir jāmēra, piemēram, rezultātu sasaistot ar stratēģiskajiem mērķiem, darbinieku sniegumu u. c. uzņēmumā nozīmīgiem rādītājiem.

Ieteicams izvērtēt darbinieku prasmju līmeni pirms un pēc mācībām, sekojot līdzi progresam  noteiktā periodā, kas var būt 3, 6 un 9 mēneši.

BDA mācību programma “Cilvēcības māksla”: par cilvēcības saglabāšanu jebkuros apstākļos

Mēs, BDA, piedāvājam vērtīgas mācības pieaugušajiem – uzņēmumu darbiniekiem – cilvēkprasmju stiprināšanai. Mācību programmu ir izstrādājuši un vada: cilvēkprasmju trenere, geštaltterapeite Inna Miglāne un cilvēkprasmju treneris Andris Vilcmeiers. Programma sastāv no 5 moduļiem, kas ir: Efektivitāte, Komunikācija, Labbūtība, Līderība un Pielāgošanās.

Piedāvājam iespēju apgūt visu mācību programmu “Cilvēcības māksla” vai izvēlēties atsevišķus moduļus.

Mācību ietvaros tiek veicināta izpratne par cilvēkprasmju nepieciešamību un to praktisku pielietojumu, izspēlējot dažādas reālas dzīves situācijas.

“Spēt komunicēt ar empātiju, ieklausīties, lai sadzirdētu viens otru, prast pieņemt konstruktīvu kritiku, veidot veselīgu sadarbību un sniegt atbalstu kādos grūtākos brīžos ir jāprot ikvienam no mums. Īpaši šobrīd, digitālajā gadsimtā, šīm prasmēm ir milzīga pievienotā vērtība,” uzsver Andris Vilcmeiers.

UZZINĀT VAIRĀK PAR MĀCĪBU PROGRAMMU “CILVĒCĪBAS MĀKSLA”

Cilvēkprasmes ir viena no šī gadsimta vērtībām un tomēr, lai cilvēks spētu pilnvērtīgi funkcionēt, neiztikt arī bez tehnisko prasmju stiprināšanas. Mūsu piedāvājumā ir vairāk nekā 250 dažādi kursi, sākot no pamatzināšanu apguves līdz pat eksperta līmeņa mācībām. Apskati piedāvājumu un izvēlies interesējošās mācības – savas un komandas izaugsmes veicināšanai!

APSKATĪT AKTUĀLO MĀCĪBU PIEDĀVĀJUMU